Nereden Alırım?

Bugün sizlere DigiByte satın alabileceğiniz ve trade işlemi yapabileceğiniz bazı Exchange'leri tanıtacağım. Herkesin mutlaka kendine uygun bir alım platformu bulacağına inandığım yazıma başlamadan önce bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum.

DigiByte Alın
Kripto para borsalarını cüzdan gibi kullanarak coinlerinizi uzun süre orada tutmanız önerilmez. Çünkü borsalar size tahsis ettikleri cüzdanların Private Key'lerini sizinle paylaşmaz. Bu da o coinlerin üzerinde tam kontrol sahibi olmanızın mümkün olmadığı ve bu konuda borsaya güvenmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Borsaların her zaman hackerların hedefi olması ihtimali yüksektir. Bu sebeple sık trade yapmayacaksanız borsadan aldığınız koinleri mutlaka kendi cüzdanınıza çekerek muhafaza etmenizi öneririm. Yardım için Hangi Cüzdan? sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Borsa Güvenlik
Kripto para borsalarının çoğunun yasal zeminde bir regülasyona tabi olmadıklarını da unutmamalısınız. Bu sebeple yasal konularda izlenecek süreci açıklayan bir kullanıcı sözleşmesi bulunmayan borsalarda işlem yapmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde yaşayacağınız olası bir sorunda müracaat edip hakkınızı arayabileceğiniz resmi bir merci yada kurum bulamayabilirsiniz.

Son olarak çoğu borsa işlem yapabilmeniz için sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı istemektedir. Bazıları kimlik doğrulamadan düşük miktarlar ile işlem yapmanıza izin verseler de ben mutlaka kimliğinizi doğrulamanızı ve 2FA doğrulamayı aktive etmanizi öneririm. Aksi halde her an hesabınız şüpheli görülerek bloke edilebilir ve tekrar açtırmak için zahmetli prosedürler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gerekli bilgilendirmeleri yaptığıma göre artık yavaş yavaş alım aşamalarını anlatmaya geçebilirim. Eskiden DigiByte almak için önce yerel borsalardan Bitcoin alıp sonra da bu Bitcoini işlem yapacağımız yabancı borsaya göndererek DigiByte'a çevirmemiz gerekirdi. İsteyenler bu yolu izlemeye devam edebilir ancak yerel borsalar da DigiByte'ı işlemlere açmaya başladığı için artık direk Türk Lirası ile DGB almakta mümkün hale gelmiştir.
TL DigiByte Bitcoin
Türkiye'den banka transferi ile TL yatırıp direk DigiByte alabileceğiniz yerel borsaların başında Bitfeks.com, Bitmarex.comSistemkoin.com ve Bitexlive.com gelmektedir. Eğer önce Bitcoin alıp sonra bunu yabancı borsalarda DigiByte'a çevirmeyi tercih ederseniz, yine aynı borsalardan istediğiniz miktarda Bitcoin aldıktan sonra, aşağıda tanıttığımız önde gelen yabancı borsalardan birine transfer ederek DigiByte'a çevirebilir ve sonra kendi cüzdanınıza çekebilirsiniz.

Dünya üzerinde DigiByte'ın işlem gördüğü ve her geçen gün yenilerinin eklendiği yaklaşık 70 borsanın tam listesine ise buraya tıklayarak indirebileceğiniz bilgi dökümanının 13, 14 ve 15. sayfalarından erişebilirsiniz.

Bitfeks DigiByte
Bitfeks.com Parite: TL
Doğrudan TL ile DigiByte alabileceğiniz ilk yerel borsalarımızdan olan Bitfeks'de banka transferi ile minimum yatırma tutarı 1000 TL yatırabilir daha düşük meblağlar için ise Papara'yı kullanabilirsiniz. Hesap doğrulama işleminin kimlik resminin sisteme yüklenmesi ile kolayca yapıldığı Bitfeks'de günlük 200.000 TL ve aylık 1.000.000 TL çekim limitleri sunulmaktadır. Piyasa yapıcı emirlerden komisyon alınmayan borsada üyeler birbirleri arasında ücretsiz DGB transferi yapabilmekte ve DGB çekim işlemlerinden de herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Bitmarex DigiByte
Bitmarex.com Parite: TL, BTC
TL ile DigiByte alıp aynı zamanda BTC paritesi ile de işlem yapabileceğiniz en yeni ve gelişmiş yerel borsalarımızdan biri olan Bitmarex'e banka transferi ile minimum 100 TL yatırarak hemen DGB alabilirsiniz. Sadece temel bilgilerinizi paylaşarak düşük limitler ile işlem yapabileceğiniz borsada detaylı kimlik doğrulaması ardından ise günlük 100.000 TL ve aylık 500.000 TL çekim limitleri sunulmaktadır. Ayrıca referans sistemi ile üye olan herkese komisyon ücretlerini karşılamak üzere kullanabileceği 100 TL hediye edilmektedir.

Sistemkoin DigiByte
Sistemkoin.com Parite: TL, BTC
TL ile DigiByte alıp BTC ile de işlem yapabileceğiniz bir diğer yerel borsamız olan Sistemkoin'e banka transferi ile minimum 100 TL olacak şekilde para yatırıp hemen DGB alabilirsiniz. Hesap doğrulama işleminin TC kimlik numarası ile kimlik resminin sisteme yüklenmesi ile kolayca yapıldığı Sistemkoin de onaysız hesaplar için günlük 1.000 TL, onaylı hesaplar için ise banka başına günlük 50.000 TL çekim limitleri sunulmaktadır.

BitexLive DigiByte
Bitexlive.com Parite: TL, BTC
Doğrudan TL ile DigiByte alabileceğiniz yeni yerli borsalarımızdan olan BitexLive'a banka transferi ile minimum 100 TL olacak şekilde para yatırıp hemen DGB alabilirsiniz. Hesap doğrulama işleminin temel bilgilerinizin sisteme girilmesi ile kolayca yapıldığı BitexLive de günlük 10 BTC veya 50.000 TL çekim limitleri sunulmaktadır. Ayrıca istenildiğinde kişiye özel yüksek limit tanımlaması yapılabilmektedir.

Bittrex DigiByte
Bittrex.com Parite: USDT, BTC, ETH
ABD Merkezli işlem hacmi en yüksek Altcoin borsalarından biri olan Bittrex, Bitcoin'in yanısıra Ethereum ile de DigiByte alabileceğiniz borsalardan biridir. İki aşamalı doğrulama seçeneği sunan Bittrex'de sadece isim, adres ve doğum tarihi bilgilerinizi vererek günlük 3000 USD çekim limiti ile işlem yapabilirsiniz. Detaylı kimlik doğrulama ve 2FA aktivasyonu ardından bu limit 100 BTC ye çıkmaktadır.

Poloniex DigiByte
Poloniex.com Parite: BTC
ABD merkezli en eski Altcoin borsalarından biri olan Poloniex, Bitcoin'lerinizi kolaylıkla DigiByte'a çevirebileceğiniz borsaların başında gelmektedir. Para çekebilmek için kimlik doğrulama işleminin mecburi olduğu borsada, doğrulama işleminin ardından günlük 25.000 USD çekim limiti sunulmaktadır.

Huobi DigiByte
Huobi.com Parite: BTC, ETH
Asyanın en büyük borsalarından Singapur merkezli Huobi borsasında Bitcoin ve Ethereum pariteleri ile DigiByte işlemleri yapılabilmektedir. Doğrulama işleminin hızlaca tamamlanabildiği Huobi de; doğrulanmamış hesaplar için günlük 0.10 BTC, doğrulanmış hesaplar için ise günlük 200 BTC çekim limiti sunulmaktadır.

Okex DigiByte
Okex.com Parite: USDT, BTC, ETH
Çin merkezli Okex borsası Asya'daki en büyük işlem hacmine sahip borsalardan biridir. Bitcoin, Ethereum ve USD Tether pariteleri ile DigiByte işlemleri yapılabilmektedir. Sadece eposta veya telefon ile doğrulama ve detaylı kimlik doğrulama olmak üzere iki düzeye sahip olan Okex günlük 100 BTC ye kadar çekime izin vermektedir.

BitBox DigiByte
Bitbox.me Parite: BTC, ETH
Singapur merkezli ve Line Corporation iştiraki olan BitBox borsasında Bitcoin ve Ethereum pariteleri ile DigiByte işlemleri yapılabilmektedir. Deposit ve trade için cep telefonu doğrulamasının yeterli olduğu BitBox da çekim işlemi yapabilmek için kimlik doğrulaması yapmalı ve 2FA'yı aktive etmelisiniz. Günlük 1 milyon USD karşılığı kripto para çekim limiti sunulmaktadır.

KuCoin DigiByte
Kucoin.com Parite: BTC, ETH
Hong Kong merkezli KuCoin borsası üyelik doğrulama işlemi gerektirmemesi ile dikkat çekmektedir. Bitcoin ve Ethereum pariteleri ile DigiByte işlemi yapabileceğiniz KuCoin'de ayrıca herhangi bir para yatırma veya çekme limiti de bulunmamaktadır.

Cryptopia DigiByte
Cryptopia.co.nz Parite: USDT, BTC, LTC, DOGE
Yeni Zellanda merkezli Cryptopia borsası koin ve parite çeşitliliği ile öne çıkmaktadır. Sadece eposta adresinizi doğrulayarak günlük 5000 NZD (Yaklaşık 3625 USD) para çekme limiti ile işlem yapmak mümkündür. Detaylı kimlik doğrulama işleminin ardından bu limit 50000 NZD ye çıkmaktadır.

Livecoin DigiByte
Livecoin.net Parite: USD, EUR, RUB, BTC, ETH
İngiltere merkezli Livecoin Avrupa da parite çeşitliliği ile dikkat çeken borsalardan biridir. Bitcoin, Ethereum, USD, EUR ve RUR pariteleri ile DigiByte işlemleri yapılabilmektedir. Herhangi bir limit bulunmayan borsada Fiat pariteleri ile işlem yapılmayacaksa doğrulama işlemi gerekli değildir.

HitBTC DigiByte
Hitbtc.com Parite: USDT, BTC, ETH
İngiltere merkezli HitBTC borsasında Bitcoin, Ethereum ve USD Tether pariteleri ile DigiByte işlemleri yapılabilmektedir. Doğrulama işlemini şart koşmayan ve herhangi bir çekim limiti bulunmayan borsanın web sitesinde, gerekli görülen hallerde kimlik doğrulama işlemi talep edilebileceği uyarısı bulunmakta.

Bitz DigiByte
Bitz.com Parite: BTC
Hong Kong merkezli Bit-z borsasında Bitcoin paritesi ile DigiByte işlemi yapılabilmektedir. Kademeli doğrulama sistemi sunan borsada temel kimlik bilgilerinizi vererek günlük 2 BTC çekim limiti ile işlem yapabilirsiniz. Detaylı kimlik belgelerinizi paylaşdığınızda ise bu limit 20 BTC ye çıkmaktadır.

Crex24 DigiByte
Crex24.com Parite: EUR, BTC
Kıbrıs merkezli Crex24 borsası sade ve Türkçe destekli arayüzü ile dikkat çekiyor. EUR ve BTC pariteleri ile DigiByte işlemi yapılabilen borsada doğrulama işlemi her kullanıcıdan talep edilmiyor. Borsanın sizden hangi koşullarda kimliğinizi doğrulamanızı isteyeceği ve hangi limitler dahilinde çekim yapabileceğiniz konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Abra DigiByte
Abra.com Parite: BTC, 28 Altcoin, 50 Fiat
ABD merkezli Abra Global şirketine ait ABRA uygulaması Bitcoin üzerinde çalışan akıllı kontrat sistemine dayanıyor. Uygulamaya ülkemizden para yatırıp çekebilmenin tek yolu Bitcoin, Litecoin ve BCash transferi. Bitcoin ve DigiByte'ın dahil olduğu 25 kripto para ile USD ve TL'nin de dahil olduğu 50 Fiat birimi, birbirleri arasında ortalama piyasa fiyatı üzerinden değerlerinin akıllı kontratlarda sabitlenmesi ile takas edilebiliyor. Yani yapılan işlem gerçek bir satın alma olmayıp, yatırdığınız Bitcoin'in takas ettiğiniz para birimine sanal cüzdanlar üzerinde dönüştürülmesinden ibaret. Bitcoin ve Fiat para birimleri arasında herhangi bir işlem limiti olmazken, Altcoinler ile yapılan işlemlerde günlük 1 BTC limiti mevcut. Para yatırma ve çekmede ise herhangi bir limit yok.

CoinSwitch DigiByte
Coinswitch.co Parite: BTC, Altcoinler
Borsadan ziyade döviz bürosu mantığı ile çalışan bir takas platformu olan CoinSwitch üzerinde DigiByte da dahil 300'ün üzerinde kripto para birbiri ile takas edilebilir. Özellikle günlük alım satım yapmayan, borsalara üye olmak istemeyen ve coinlerini kendi cüzdanında tutmak isteyen kullanıcılar için çok uygundur. İşleme başladığınızda size verilen depozit adresine göndereceğiniz miktara karşılık gelen DigiByte sizin belirttiğiniz adrese gönderilir.

Yorumlar

Haftanın Popüler Makaleleri:

Hangi Cüzdan?

Nasıl Mining Yaparım?